Psycholog dziecięcy Szczecin

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Jesteśmy zespołem pełnym pasji, zaangażowanym w rozwój zawodowy, poszerzanie swojej wiedzy oraz kompetencji. Traktujemy naszą pracę z sercem. Nasz warsztat opieramy na potwierdzonych naukowo metodach – paradygmacie poznawczo-behawioralnym. Wzbogacamy nasze umiejętności o odkrycia 3 fali CBT – terapię schematów, DBT i ACT, techniki mindfulness oraz elementy terapii systemowej i nurty bliskościowe. Superwizje a także stała współpraca zespołu, częste udziału w szkoleniach pozwalają nam podnosić standard oferowanych usług.

Misja pracowni SchemaTY to poprawa jakości życia rodzin, dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Jesteśmy aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo – Behawioralnej oraz Towarzystwa Terapii dialektyczno – behawioralnej.

Psychoterapia dzieci i młodzieży - na czym polega psychoterapia?

Psychoterapii rozpoczynamy od spotkania z rodzicami. Rodzice dzieci w wieku do 14 lat przychodzą na pierwsze spotkanie we dwójkę, celem wywiadu, zebrania istotnych informacji dotyczących rozwoju dziecka oraz obecnego funkcjonowania, zapoznania się z ewentualną dokumentacją medyczną. Młodzież powyżej 14 roku życia na spotkanie zapraszamy razem z rodzicami. Wnikliwe przyglądamy się obecnym trudnością, opiekunowie przekazują psychologowi szczegółowe informacje na temat pacjenta m.in. sytuacji rodzinnej. Stawiamy hipotezy dotyczące przyczyny trudności, wspólnie omawiamy potrzeby oraz cele. Ważnym czynnikiem w procesie psychoterapii jest nawiązanie bezpiecznej relacji terapeutycznej – opartej na zaufaniu, szczerości, akceptacji. Razem będziemy zaglądać w rożne, czasem trudne i bolesny obszary. Ważny aby młody człowiek czuł się zaopiekowany. 

Zbudowanie relacji oraz postawienie diagnozy psychoterapeutycznej umożliwia prawidłowy dobór metod i technik leczenia, które wybierane są w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta.
Czasem bywa tak, że w procesie terapeutycznym jest potrzeba konsultacji z lekarzem psychiatrą oraz wdrożenia terapii farmakologicznej. Dzięki temu pacjent może czuć się zaopiekowany zarówno przez psychoterapeutę jak i lekarza. To ważne, aby młody człowiek miał poczucie, że nie jest sam ze swoimi problemami, może otrzymać wsparcie osób, które są specjalistami w zakresie zdrowia psychicznego.
W niektórych przypadkach terapia może objąć całą rodzinę lub spotkania mogą przybrać formę indywidualnej pracy z opiekunem tzw. coachingu rodzicielskiego. Zwykle cały proces psychoterapii trwa od kilku do kilkudziesięciu spotkań, w zależności od zgłaszanych celów.

Psychoterapia dzieci i młodzieży - kiedy należy się zgłosić?

Udzielamy pomocy psychologiczno-terapeutycznej zarówno małym, jak i dużym pacjentom. Pomagamy rodzicom, nauczycielom, wychowawcom oraz dyrektorom placówek oświatowych. Obszar naszego działania obejmuje problemy pojawiające się wewnątrz struktury, jaką tworzy rodzina. Oferujemy pomoc mieszczącą się w zakresie kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży. Jesteśmy otwarci na dzieci sprawiające problemy wychowawcze oraz nieradzące sobie z presją wywieraną przez rówieśników. Z uwagi na różnorodność i złożoność problemów natury psychologicznej, również objawy i nienaturalne zachowania są liczne i znacznie różnią się od siebie.

psycholog dziecięcy Szczecin

W czym pomagamy?

Psycholog dziecięcy Szczecin - co jeszcze może pomóc?

By uczynić terapię poznawczą jeszcze bardziej skuteczną, stosujemy wiele sprawdzonych technik “szytych na miarę potrzeb” konkretnego pacjenta. Są to zazwyczaj: mindfulness, dbt, trening umiejętności, terapia polisensoryczna; metoda Marii Montessori; program profilaktyczny “zaradny kot”; metoda modelowania sposobów radzenia sobie; elementy integracji sensorycznej; metoda dobrego startu.

Psychoterapia dzieci i młodzieży - czy to działa?

O skuteczności terapii w dużej mierze decyduje jak najwcześniejsze wykrycie problemu trapiącego malucha. Wówczas można w krótkim czasie osiągnąć spektakularne rezultaty. Dużo zależy tu od samych opiekunów, których zadaniem jest obserwacja dziecka, błyskawiczne reagowanie na nietypowe sytuacje i raportowanie ich specjaliście.

Warto pamiętać o tym, że nastolatek dość dobrze potrafi ukrywać problemy. To stawia przed rodzicami jeszcze wyższą poprzeczkę. Należy wychwycić nawet najdrobniejsze zmiany w zachowaniu. Aby mieć pewność, że niczego się nie pominie, warto poświęcać dużo czasu na rozmowę z dzieckiem. Wtedy ryzyko niewykrycia niepokojących elementów w funkcjonowaniu nastolatka maleje.

Szczecin psycholog dziecięcy - cena

Szczecińska Pracownia Psychoterapii Poznawczej i Schematu SchemaTY oferuje kompleksową pomoc psychologa. Nasz wykwalifikowany personel pomoże zarówno dorosłym, jak i dzieciom oraz młodzieży. Cena terapii różni się ze względu na złożoność problemu, ilość zaproponowanych spotkań i inne czynniki. Koszty psychoterapii są zatem inne w przypadku różnych pacjentów. Jednorazowa konsultacja to koszt 150 złotych.